Warhammer Dark Omen Forum

Warhammer Dark Omen => Singleplayer => Topic started by: cuthalion on June 09, 2015, 01:01:16 PMTitle: How to add a custom mission to Campaign?
Post by: cuthalion on June 09, 2015, 01:01:16 PM
Could anyone tell me step-by-step instructions on how to add a new mission to single player campaign?

I edited WHMTG script in a way that after I win B1_01, it loads same B1_01 once again.
Now I need to create a custom mission, let it be in folder B1_09 and it can be exactly same map, textures etc, but I will edit btb, arm, ctl files for it in a different way.

If I copy .prj file to B1_09.prj, and do a few more changes I know - like edit army file name in .btb file etc...it does not work: mission does not load properly. Now I am not sure what exactly I should edit to make it work.


Title: Re: How to add a custom mission to Campaign?
Post by: olly on June 09, 2015, 09:37:49 PM
I will post a guide soon and please examine Rise of the Dead2 mod and I have a vague memory of it having to be added to original Dark Omen folders as well but will confirm.

:)


Title: Re: How to add a custom mission to Campaign?
Post by: Tronar75 on September 30, 2022, 11:36:34 PM
Witam! Mam na imię Rafał i jestem nowy na tym forum. Jeszcze nie orientuję się gdzie o tym napisać, ale dzięki waszym wskazówkom udało mi się uruchomić moja ulubiona grę na Windowsie 10. Gra działa prawidłowo, cała kampania i filmy też, ale niestety mody nie działają. Jak uruchamiam jakiś mod np. kompania orków to niby pojawiają się nowe postacie na tle obozu co mówią o misji, ale jak kliknę strzałkę w prawo żeby uruchomić misję to jest normalna kampania oryginalnej serii z Morganem, podobnie jest z kampanią krasnoludów czy elfów. Jakiś błąd misji , albo ja nie potrafię prawidłowo skonfigurować te mody.

pozdrawiam serdecznie wszystkich fanów gry i czekam na info.

Title: Re: How to add a custom mission to Campaign?
Post by: olly on October 01, 2022, 12:30:01 AM
Cześć i witaj, uruchom ponownie Dark Omen za każdym razem, gdy wybierzesz nowy mod. Przetestuj Dark Omen 2 mod.